Estetika

Estetika zasahuje v dnešní době do profesního i soukromého života téměř každému z nás. Mít zářivý úsměv (bez nežádoucích pigmentů nebo bez nevyhovujících barevně nesladěných výplní) není již výsostí pár vyvolených jedinců - při dnešních technických možnostech zubního lékařství jej může mít každý z nás. V naší ordinaci kladu na estetiku velký důraz, ale protože jde většinou o zákroky, které nejsou z hlediska funkčnosti chrupu nezbytné, jsou hrazeny plně pacientem.

Bělení zubů - zuby se přirozeně věkem zabarvují do tmavších odstínů, často je tento proces urychlen kouřením nebo konzumací potravin a nápojů s velkým obsahem tmavých pigmentů jako je čaj káva, červené víno atd. Prostřednictvím působení karbamid peroxidu v gelové konzistenci je možné pignment v zubu rozrušit, a tím zuby vybělit, aniž by došlo k poškození zubních struktur. V naší ordinaci používám kombinovanou formu domácího a ordinačního bělení.
V zubní laboratoři je podle otisku chrupu zhotovena přesná forma na bělící gel. Po inicilálním bělení v zubní ordinaci koncentrovaným gelem si pacient sám doma aplikuje formy s bělícím gelem po 4 noci. Zuby se podle individulaních dispozic vybělí o jeden až několik odstínů. Výhodou je, že formy na bělení pacientovi zůstavají, takže je možné kdykoli bělící terapii opakovat již za cenu pouze bělícího gelu.

Estetické fasety - neestetický tvar nebo zabarvení předních zubů lze korigovat fasetami. Po nepatrném odbroušení min. vrtsvy přední strany zubu je možno překrýt neestetický zub fasetou.

Faseta přímá - je zhotovena přímo v ordinaci z fotokompozitního materiálu, výhodou je rychlost zhotovení (pacient odchází hned z ordinace již z „novým“zubem), nižší cena, nevýhoda je menší životnost.

Faseta nepřímá - po otisku je zhotovena v zubní laboratoři z keramického materiálu, pak je nalepena speciální adhezivní technikou na zub, čímž vytvoří se zubem jeden celek, výhodou je výborná estetika a vyšší životnost.

Uzavření mezery mezi zuby - v případě vrozené mezery mezi přednímy zuby u pacientů, kteří jsou s tímto stavem nespokojeni, je možné zuby dostavit fotokompozitní výplní, čímž mezera esteticky zanikne.