Protetika

Jestliže je postižení zubu kazem nebo úrazem takové, že již nelze opravit výplní, nebo v případě úplné ztráty zubu či skupiny zubů, je potřeba zhotovit některou z typů protetické náhrady:

Korunky

nahrazují jeden zub. Dají se zhotovit i při velkém poškození korunky zubu v případě, kdy je ještě zachován kořen zubu. Pak musí být umělá korunka vystužena ještě tzv.čepem, který je ukotven v kořeni a vystuží korunkovou náhradu, která je na čep napevno nalepena.

Celokovová korunka - hradí ji pojištovna, je zhotovena celá ze stříbrného kovu, vhodná kvůli své barvě u esteticky méně náročného pacienta zejména do zadního úseku chrupu.

Fasetová korunka - hradí pacient s finanční spoluúčastí pojištovny, je zhotovena ze stříbrného kovu, který je překrytý na přední, nejvíce viditelné straně korunky, fasetou v barvě zubu. U esteticky méně náročného pacienta je vhodná i do předního úseku chrupu.

Metalokeramická korunka - hradí pacient s finanční spoluúčastí pojištovny, je zhotovena z kovového jádra, který je kompletně překrytý keramickou vrstvou vymodelovanou přesně do tvaru a barvy zubu. Vhodná vzhledem k výborné estetice do všech úseků chrupu.

Celokeramická korunka - hradí pacient s finanční spoluúčastí pojištovny, je zhotovena kompletně z keramického materiálu (někdy může být vystužena pro větší pevnost minerálem zirkonem). Co se týče odstínů a průsvitnosti je nejvíce podobná zdravému zubu a je vhodná do všech úseků chrupu, má nejlepší estetické vlastnosti.

Můstky

nahrazují zub nebo skupinu zubů v případě jejich úplné ztráty. Co se týče materiálů, z kterých jsou vyrobeny, jsou shodné s korunkovými náhradami včetně jejich využití.

Klasický můstek - lze zhotovit, jestliže je mezera po chybějících zubech ohranična zdravými zuby. Ty se musí zbrousit na tzv.pahýlky, na které se nalepí můstek, který je složen z tzv.pilířů (ty se nalepí na zdravé zuby) a mezičlenu (ten supluje chybějící zub a je spojen napevno s pilíři).

Inlayový můstek - lze zhotovit v případě, že je mezera ohraničena zdravými zuby a zárověn není velkého rozsahu. Pilířové zuby se nemusí kompletně zbrousit, stačí odvrtat jen malé jamky případně starší výplně, do kterých se speciální metodou přilepí mezičlen, který nahrazuje chybějící zub. Jde o nejšetrnější metodu náhrady chybějícího zubu.

Snímací náhrady

nahrazují skupinu zubů v případě, že nejdou nahradit můstkem.

Celková snímací náhrada - je hrazena pojištovnou, nahrazuje všechny zuby v ústech, v ústech drží pomocí adheze náhrady slin ke sliznici

Částečná snímací náhrada - využívá k retenci (držení ) náhrady zuby, zbývající v ústech.

Hybridní snímací náhrada - hradí pacient, je vhodná zejména v případě, kdy zbývá v ústech minimum vlastních zubů, které se použijí na kotvení náhrady, zbylé zuby (stačí i jeden) se opatří speciálními zacvakávacími patenty (podobné „patentkam“ na oblečení), pomocí kterých se pak kotví náhrada. Výborná retence i estetika (patentky nejsou vidět).

Chybějící zuby lze nahradit i implantáty - kompletními náhradami zubu kotvenými přímo v kosti. Implantáty nezhotovujeme v naší ordinaci, v případě zájmu pacienta odešleme na specializované implantologické pracoviště.